Kiedy przychodzi wieczór, dzieci powinny iść spać. Tak, tylko łatwiej powiedzieć niż zrobić… W niepojęty sposób mnóstwo dzieci wieczorem ma najwięcej energii, najchętniej by biegały, skakały, bawiły się, mają coraz to nowe pomysły i ostatnie, czego chcą, to wykąpać się i pójść do łóżka. Dla wielu rodziców wygranie z takim wulkanem energii to cowieczorny kilkugodzinny maraton. Można jednak sobie z tym poradzić. Jak to zrobić?
Siła codziennych rytuałów
Bardzo ważną sprawą są rytuały. Jeżeli każdy nasz dzień wygląda inaczej, co dzień kładziemy się spać (i dziecko też) o innej porze, czasem kąpiemy malucha tuż przed spaniem, a czasem dwie godziny wcześniej – to dla nas, jako dla ludzi dorosłych, nie stanowi to problemu. Dziecko jednak trafia wówczas w sam środek chaosu, w którym nie potrafi funkcjonować, więc jest rozdrażnione, rozkojarzone i pobudzone. Wszystko to razem powoduje, że organizm dziecka nie wycisza się, więc trudno jest położyć je spać. Stały rytm dnia działa dokładnie odwrotnie, gdyż z góry wiadomo, kiedy jest pora aktywności, a kiedy odpoczynku. Dzieci przyzwyczajają się i o określonej porze oczekują kąpieli, czytania, kołysanek. Zdecydowanie łatwiej wyciszyć kilkulatka, który wie, że jest czas na zabawę i czas na przygotowanie do spania.
Zabawa zabawie nierówna
Istotny wpływ możliwości wieczornego wyciszenia dziecka ma też rodzaj wcześniejszych zajęć. Niektóre z nich aktywizują dziecko i pobudzają je, inne uspokajają. Nie dziwmy się, że dziecko nie będzie chciało spać, jeśli tuż przed położeniem do łóżeczka biegało po całym domu, bawiąc się w chowanego z rodzeństwem, lub byliśmy razem na placu zabaw do samego zmroku. Oglądanie bajek, zabawa na tablecie, telefonem albo gry komputerowe przed snem – to przepis na katastrofę. Dzieci nie potrafią się długo uspokoić, są nienaturalnie pobudzone.
Niektórzy dorośli myślą, że „wymęczenie” dziecka aktywnością fizyczną przed snem pomoże mu zasnąć, ale do tego też należy podchodzić ostrożnie, gdyż dziecko zbyt zmęczone również nie będzie mogło usnąć! Dzieci mają niewyobrażalną ilość energii i bardzo szybko się regenerują, dlatego łatwo przesadzić z aktywnością fizyczną.
Co więc może robić dziecko w godzinach popołudniowych i wieczornych, przed snem? Wybierajmy aktywności statyczne, spokojne. Zdecydowanie lepiej postawić na tradycyjne zabawy – klocki, malowanki, gry planszowe, lepienie z plasteliny. Nie włączajmy głośnej, skocznej muzyki, zadbajmy o spokojną atmosferę w domu. Przed samym snem zaś, kiedy dziecko leży już w łóżku, nadchodzi idealna pora na wspólne czytanie książek. To magiczny rytuał, który pomoże nie tylko wprowadzić dziecko w spokojny sen, ale ma nieoceniony wpływ na rozwój mózgu małego człowieka i na budowanie więzi z rodzicami, dziadkami, starszym rodzeństwem.
Książki na dobry sen
Warto wybierać książki do wspólnej wieczornej lektury z myślą o tym, że dziecko ma się wyciszyć i zasnąć. Doskonale sprawdzą się krótkie i proste bajki, które można przeczytać w całości w jeden wieczór, takie jak zawarte w książeczce Bajki na dobranoc Wydawnictwa GREG. Teksty mają objętość dwóch stron, akcja jest nieskomplikowana, łatwa do zrozumienia, a morał z każdej bajeczki oczywisty. Świetnym wyborem na wieczór są też wiersze. Rymowane i melodyjne teksty czytane głosem rodzica działają jak kołysanka i usypiają malucha.
Warto zaopatrzyć się również w Kołysanki – wiersze na dobranoc, które skupiają się wokół tematów związanych ze snem, opowiadając o zasypiających dzieciach, zwierzątkach, nocnym niebie, sennych marzeniach i fantazjach. Taka tematyka sprawdzi się idealnie, gdyż kieruje myśl dziecka w stronę snu, co dodatkowo pomaga mu zasnąć. Teksty napisane są piękną polszczyzną, zrytmizowane, bardzo melodyjne. Także oprawa graficzna Kołysanek jest przemyślana, kolory są stonowane, a ilustracje wykonane miękką, delikatną kreską, by nie pobudzać wzroku dziecka patrzącego na strony, podczas gdy rodzic czyta. Właściwie dobrana książka będzie więc naszym nieocenionym sprzymierzeńcem przy usypianiu dziecka.
Odpowiednie podejście
Warto pamiętać, że o tym, jak dziecko zaśnie, decyduje w zasadzie organizacja całego dnia. Nie traktujemy także zasypiania jak chwili „pozbycia się” dziecka i zajęcia swoimi sprawami – wówczas stajemy się niecierpliwi, złościmy się, gdy dziecko już, natychmiast nie zasypia, a maluch czuje nasze negatywne emocje, denerwuje się i zaczyna kojarzyć zasypianie jako coś nieprzyjemnego. Tymczasem powinien to być spokojny, miły czas spędzony z rodzicem, w atmosferze bliskości, w towarzystwie dobrej książki, która nie tylko wyciszy i uśpi malucha, ale też w przyszłości zaprocentuje miłością do czytania, do literatury, ciekawością świata. Warto zainwestować 20 minut dziennie na czytanie przed snem, bo to przepis nie tylko na dobry sen, ale i na dobre życie.
Wyjątkowe książki do czytania dzieciom na dobranoc.
Fotografie: Shutterstock.com, Andrzej Mysiak
Bajki na dobranoc
Bajki na dobranoc
Krótkie, ciekawe opowieści, pełne motywów i tematów uwielbianych przez wszystkie maluchy – bajeczne historie o miłości, przyjaźni, prawdzie i sprawiedliwości, o bohaterskich wyprawach i niesamowitych przygodach – a co najważniejsze, wszystko zawsze dobrze się kończy. Są tu bohaterowie, których polubi każdy mały czytelnik – królewny i książęta, rycerze, magowie i czarownice, a także zwyczajni chłopcy i dziewczynki.
Kołysanki. Wiersze na dobranoc
To zbiorek wierszy o magicznej krainie snu, pełen fantazji i ciepła. Dzieci, zasłuchane w opowieści o śpiących wioskach, miastach, gwieździstym niebie, księżycu i szumie fal, chrapiących zwierzątkach, z rozkoszą wtulą się w poduszki. Gwarantujemy, że ich sen będzie spokojny, dający siłę do odkrywania świata!
Baśnie babuni
To zbiór pięciu najpopularniejszych, kochanych przez dzieci na całym świecie baśni. Można w nich spotkać wszystkie postacie uwielbiane przez małych czytelników – mówiące zwierzęta, dobre wróżki, nieszczęśliwe sierotki, piękne królewny i szlachetnych książąt.
Najciekawsze bajki przedszkolaka
Najlepszy zbiór pogodnych i ciepłych historyjek dla maluchów. Bohaterami tych bajeczek są dzieci, zwierzątka lub zabawki, które przeżywają liczne przygody, radzą sobie z różnymi problemami, bawią się. Dzięki tym opowiastkom dzieci dowiedzą się między innymi, dlaczego warto się dzielić zabawami, jak zdobyć przyjaciół, jak bezpiecznie jeździć na rowerze…