Wielu uczniów i rodziców narzeka, że niektóre szkolne przedmioty są zupełnie nieprzydatne. Jest jednak jeden przedmiot, którego krytyka omija – język obcy. Nikt nie zaprzeczy, że znajomość języków jest w dzisiejszym świecie niezbędna, a większość ekspertów jest także zgodna co do tego, że naukę najlepiej zacząć jak najwcześniej.
Jeśli oswajamy dziecko z brzmieniem języka obcego od najmłodszych lat, istnieje większa szansa na to, że nasza pociecha będzie w stanie w przyszłości dużo sprawniej komunikować się w tym języku. Metoda Helen Doron zakłada, że nauki języków powinny podejmować się już trzymiesięczne maluchy. Większość ekspertów jest jednak zgodna co do tego, że naukę trzeba rozpocząć w pierwszych trzech latach życia dziecka. Wpłynie to pozytywnie na dalsze postępy. Kluczowy etap nauki języka, szczególnie angielskiego, to pierwsze lata nauki szkolnej.
Jak pomagać i zachęcać
W najlepszej sytuacji zawsze są te dzieci, które trafiają na dobrego, oddanego swojemu zawodowi nauczyciela w szkole. Niezależnie jednak od tego, warto uczyć się z dzieckiem także w domu. Wielu specjalistów poleca jako najskuteczniejszą metodę zanurzenia w języku. Polega ona na tym, że dziecko cały czas jest otoczone obcą mową. Można realizować taką naukę na przykład podczas pobytu za granicą, w czasie lekcji z native speakerem lub rozmawiając dzieckiem samemu. Nie każdy z nas ma jednak potrzebne środki, umiejętności lub czas – istnieją na szczęście inne sposoby.
Zadaniem rodzica jest przede wszystkim motywowanie i zachęcanie do dalszej nauki. Warto zapytać dziecko po powrocie ze szkoły, czego dziś się nauczyło, i pozwolić mu zaprezentować postępy. Telewizja i komputer mogą być stratą czasu, ale w przypadku nauki języka są bardzo przydatne. Istnieje wiele programów i bajek, których celem jest nauka angielskiego. Warto pozwolić dziecku na regularne oglądanie takich produkcji. Bardzo pomocne będą też piosenki i wierszyki, które dziecko łatwo zapamięta i powtórzy. Pamiętajmy, że maluchy najskuteczniej uczą się poprzez zabawę, dlatego warto zainteresować się tematem gier, komputerowych i planszowych, które zostały stworzone celowo, by pomagać w nauce języka.
Sprytne sposoby na naukę angielskiego
Świetnie sprawdzają się zatem metody, które pozwalają przemycić angielski bez nauki:
- Oglądanie filmów i kreskówek po angielsku – pozwala osłuchać się z językiem, przyzwyczaja do jego brzmienia, a rozumienie słówek często samo przychodzi poprzez kontekst i sytuację przedstawioną w filmie.
- Słuchanie piosenek i słuchowisk dla dzieci po angielsku – to najprzyjemniejsza z metod! Dzieci uwielbiają słuchać piosenek i śpiewać. Łatwo można je potem zachęcić do sprawdzenia, o czym one są. Taka zabawa w tłumaczenie tekstu jest doskonałym sposobem na przyswojenie kilku słówek i zwrotów.
- Gry słowne do wykorzystania w trakcie nudnej podróży samochodem czy pociągiem. Dzieci uwielbiają takie zabawy:
- Znajdź rym do słowa rat! – hat! To banalna metoda na utrwalanie słówek!
- Kto poda najwięcej słów na literkę A – ten wygrywa! – apple, animal, arm, autumn. Świetnie ćwiczy pamięć, wykorzystując rywalizację między rodzeństwem, kolegami.
- Zgadnij co to? Opisujemy daną rzecz, ale nie podając jej nazwy – wystarczy tylko bawić się po angielsku!
It is hot, round, very, very big and we love it in the summer. It’s on the sky… – Sun!
To naprawdę świetny sposób na naukę poprzez zabawę! A dla bardziej zaawansowanych, można tę zabawę odwrócić – i to dziecko wymyśla zagadki dla rodzica lub rodzeństwa.
- Zapewnienie dziecku codziennie minimum 15 minut kontaktu z językiem angielskim potrafi zdziałać cuda. Idealnie do tego sprawdzą się Karty pracy z języka angielskiego – wystarczy wyrwać i podać dziecku do wykonania jedną kartkę dziennie, a postępy przyjdą błyskawicznie.
Systematyczność – klucz do sukcesu
Każdy specjalista, niezależnie od szczegółowych poglądów, potwierdzi, że najlepsze efekty przynosi systematyczna nauka. Powtarzanie jest najlepszą metodą zdobywania wiedzy. Aby jednak nie zanudzić dziecka, warto dawkować naukę – zajmować się angielskim przez krótki czas, ale każdego dnia. Takie podejście gwarantuje sukces. Świetną pomocą, która ułatwi naukę języka w takim trybie jest książka Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu Wydawnictwa GREG. Dostępne są karty pracy dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Ich treść jest zgodna z nową podstawą programową i tematyką podręczników. Zawierają ćwiczenia podobne do tych, które wykonywane są w szkole, stanowią więc doskonałą dodatkową powtórkę. Każda strona jest perforowana, więc można ją wyrwać i dać dziecku do rozwiązania. Jedna strona zadań to niewiele, więc dziecko nie zdąży nawet się znudzić! Grafika książki została tak dobrana, by była czytelna w czerni i bieli – umożliwia więc kserowanie zdań i rozwiązywanie ich przez większą grupę dzieci.
Karty pracy od Wydawnictwa GREG mają jeszcze jedną znaczącą zaletę – zapis uproszczonej wymowy słówek i poleceń. Dzięki temu dziecko podczas nauki nie wymaga nadzoru osoby potrafiącej idealnie mówić w języku angielskim. Opanowanie poprawnej wymowy jest bardzo ważne, w końcu nauka języka obcego służy komunikacji.
Znajomość języków to dziś niezbędny element wykształcenia młodego człowieka, ale potrafi być też świetną zabawą. Wykorzystajmy to, by nasze dzieci w przyszłości nie miały bariery językowej, mogły swobodnie czytać książki i grać w gry, które nie będą miały polskiej wersji językowej, a w przyszłości, by mogły bez kompleksów i stresu porozmawiać z każdym i podjąć każdą pracę.
Fotografie: Shutterstock.com, Andrzej Mysiak
Język angielski. Karty pracy dla dzieci.
Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu - klasa 1
Książka podzielona jest na działy tematyczne takie same, jak poznawane przez ucznia w szkole: powitanie i pożegnanie, kolory, liczby, kształty, szkoła, rodzina, urodziny, ciało, ubrania, dom, zabawa, zwierzęta, jedzenie, emocje, pory roku, święta. Każdy z działów tematycznych obejmuje słownictwo wprowadzane w szkolnej praktyce …
Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu - klasa 2
Książka stanowi kontynuację Kart pracy – język angielski dla klasy 1 i jest w pełni zgodna z nową podstawą programową. Podzielona jest na działy tematyczne takie same, jak poznawane przez ucznia w szkole: kolory, powitanie i pożegnanie, alfabet, liczby, kształty, szkoła, rodzina, ciało i twarz, ubrania, dom, miasto i sklep, zawody, zabawa, zwierzęta, jedzenie, pogoda i pory roku, święta.
Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu - klasa 3
Książka stanowi kontynuację Kart pracy – język angielski dla klasy 1 oraz 2 i jest w pełni zgodna z nową podstawą programową. Podzielona jest na działy tematyczne takie same, jak poznawane przez ucznia w szkole: kolory, alfabet, liczby, kształty, szkoła, rodzina, kraje, urodziny, ciało i wygląd, ubrania, dom, miasto i sklep, zabawa i sport, zwierzęta i natura, jedzenie, czas, zajęcia codzienne, święta, świat bajek.