Rok szkolny ledwo zdążył się rozpocząć… A tymczasem od poniedziałku szkoły ponadpodstawowe przeszły na tryb nauczania zdalnego, co oznacza, że licealiści znów muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest nauka i przygotowanie do matury w domu.
Po pierwsze – nie panikuj! Istnieją sprawdzone sposoby i sprawdzone materiały do samodzielnej nauki, które gwarantują sukces, a my się nimi z tobą podzielimy.
Czas
Dopiero jest październik, a matura w maju. Masz zatem dużo czasu… Nawet jeszcze więcej niż miałbyś w normalnych warunkach, bo nie ma lekcji i nie trzeba chodzić do szkoły. Ale nie marnuj go, bo zanim się obejrzysz, okaże się, że już wiosna, a ty jeszcze nie otworzyłeś książki. Dobrze mieć dużo czasu na całość nauki, bo wtedy możesz ją dobrze rozplanować, a to oznacza, że nie będziesz musiał poświęcać na naukę dużo czasu – jednorazowo. Czyli zdążysz nie tylko się nauczyć, ale także zostać na bieżąco z ulubionym serialem, pograć w nową grę i spotykać się ze znajomymi.
Brzmi zachęcająco? Zatem przygotuj listę przedmiotów, których musisz się uczyć, i rozplanuj naukę – od teraz do matury. Nie zostawiaj spraw przypadkowi! Niech każdy przedmiot ma swój czas, np. stałe dni (w poniedziałek język polski, we wtorek matematyka, w czwartek historia). Dzięki temu łatwiej zachować systematyczność, a nauka wejdzie w nawyk jako stały element tygodnia.
Materiał
No dobrze, łatwo powiedzieć, że we wtorek fizyka, a w piątek angielski, ale co zrobić dalej? Materiału do opanowania z każdego przedmiotu jest przecież tak dużo… Również i tym nie ma się co przerażać, bo przy odpowiednim rozplanowaniu nauki jego ilość jakby zmaleje. Przygotuj sobie listę zagadnień i tematów z danego przedmiotu, które musisz opanować, wróć do przygotowanego planu pracy i podziel materiał partiami pomiędzy przeznaczone na niego dni. Tutaj znowu nie rób tego w sposób przypadkowy, niech twój plan ma sens – jeśli zagadnienia są ułożone chronologicznie, np. z historii, to zachowaj tę kolejność, jeśli materiał jest podzielony na działy, np. z chemii, to ucz się tematów z danego działu po kolei. Dzięki temu łatwo się we wszystkim odnajdziesz i łatwo wrócisz do treści, które będziesz potrzebował przypomnieć sobie dodatkowo. Po takim rozłożeniu materiału nie ma go już tak wiele – codzienną partię nauki ogarniesz bez problemu.
Oprócz tego pomyśl, że nie są to dla ciebie zagadnienia kompletnie nowe. Przecież oprócz tego, czego uczysz się na bieżąco, duża część to powtórki z poprzednich klas, czyli treści, które gdzieś już masz w głowie, wystarczy tylko je „odkurzyć” dzięki odpowiednim pomocom.
To ważne, by uczyć się i powtarzać partie materiału systematycznie, a nie na ostatnią chwilę. Wiemy, że obecna sytuacja nie sprzyja mobilizacji, ale wierzymy, że ta sytuacja w końcu przeminie i wszystko wróci do normy. Wszyscy uczniowie wrócą do szkół a maturzyści ruszą na sale egzaminacyjne!
Pomoce
Oczywiście można uczyć się do matury z podręczników, to jednak sporo książek i notatek do przeglądania. Dodatkowo, w sytuacji, kiedy może się okazać, że podstawą twojej nauki będzie samodzielna praca, że nie będziesz mieć na co dzień wsparcia nauczyciela, niekoniecznie jest to najlepszy wybór. Musisz sam wyszukać najważniejsze treści, dociec, które informacje są kluczowe, zrozumieć definicje, w praktyce nauczyć się rozwiązywać zadania. Łatwo się zgubić i zniechęcić… Dlatego grunt to odpowiednie pomoce naukowe. Sprawdzona przez wiele pokoleń uczniów i ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem jest seria Repetytorium Maturzysty Wydawnictwa GREG, zawierająca 10 książek, z których każda prezentuje kompletny materiał nauczania danego przedmiotu ze wszystkich lat liceum – przygotowane według wymagań maturalnych. Dlaczego akurat tę serię najlepiej wybrać?
Repetytorium maturzysty – najlepsze książki do matury
Na uwagę zasługuje sposób zaprezentowania materiału. Nie ma tutaj długich partii tekstu, które zniechęcają samym wyglądem. Wszędzie, gdzie to możliwe, treść jest ujęta w punkty, tabele, schematy, wykresy. Definicje ważnych pojęć są zaprezentowane w ramkach, by na pewno nie przegapić ich podczas nauki. Wiedza w takiej formie jest o wiele łatwiejsza do zapamiętania, a sama nauka trwa krócej. I wszystko czego potrzeba, by zdać maturę znajduje się w jednej książce.
Repetytorium maturzysty – Geografi
Prezentowanym treściom towarzyszą grafiki. Zdjęcia, ilustracje, materiały źródłowe są ważnym elementem nauki, pomagają przyswoić materiał, wyobrazić sobie zagadnienia teoretyczne, zapamiętać przykłady. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dobrze opracowana grafika przełamuje monotonię stron książki, pozwala odpocząć oku, a jednocześnie zaciekawia mózg i aktywizuje go, dzięki czemu łatwiej się skupić i można dłużej utrzymać uwagę.
Repetytorium maturzysty – Biologi
Repetytoria wskazują, co spomiędzy ważnych treści jest rzeczywiście najważniejsze. Taką wskazówką jest znaczek „pewniak na teście”, wskazujący podkreślone delikatną punktową linią fragmenty materiału. Są to te informacje, o które z największym prawdopodobieństwem będziesz (lub byłeś, jeśli powtarzasz materiał) pytany na sprawdzianie czy teście. Logiczne jest, że są to kwestie najważniejsze w danym temacie, więc powinieneś zwrócić na nie największą uwagę podczas nauki, bo zapewne powrócą na maturze. Znaczki znajdują się na marginesach, więc na pewno ich nie przeoczysz. Pamiętaj – inni wydawcy zgadują, czego trzeba się nauczyć, my wiemy, co będzie na sprawdzianie, od lat analizujemy pytania maturalne i dlatego Repetytoria maturalne są najlepsze.
Repetytorium maturzysty – Język polsk
Wielką bolączką uczniów przygotowujących się do matury z matematyki, fizyki czy chemii są zadania. Nawet w szkole, z nauczycielem na lekcji, ciężko czasem zrozumieć, jak należy je rozwiązywać i dlaczego właśnie tak. Co więc dopiero, gdy trzeba nauczyć się tego samemu! Podręczniki tutaj nic nie pomogą, bo zwykle zawierają tylko polecenie i ewentualnie rozwiązanie, a milczą o tym, jak do niego dojść. Przeciwnie repetytoria – w nich znajdziesz kompletne rozwiązanie każdego zadania wraz z tłumaczeniem krok po kroku, co należy wykonać w danym momencie i dlaczego. Wielu uczniów twierdzi, że prościej zrozumieć komentarze z wyjaśnieniami w repetytoriach GREGa, niż nauczyciela na lekcji!
Repetytorium maturzysty – Matematyk
Miejsce i warunki
Rozplanowałeś już naukę, wiesz, czego i kiedy będziesz się uczył oraz rzecz jasna kupiłeś zestaw repetytoriów do przedmiotów, z których będziesz zdawać maturę. Na koniec pamiętaj jeszcze o bardzo istotnej rzeczy – to, gdzie i jak się uczysz, jest równie ważne jak to, czego i kiedy się uczysz. Jeżeli masz jakieś obowiązki w domu, wykonaj je wcześniej, żebyś nie musiał przerywać nauki. Posprzątaj na biurku, przewietrz pokój, włącz relaksującą muzykę lub zadbaj o ciszę. Przygotuj sobie coś do picia i jakieś zdrowe przekąski. Miej pod ręką kartki papieru, długopisy, flamastry, zeszyt z notatkami i wszystko, co będzie ci potrzebne, żebyś nie wstawał co chwilę w poszukiwaniu kolejnych rzeczy. Wyjdź z portali społecznościowych, wycisz powiadomienia, zamknij niepotrzebne ci do nauki strony internetowe – skup się na nauce. Pamiętaj też o zdrowiu i bezpieczeństwie – nie garb się, nie przyjmuj dziwnych póz, bo będą cię boleć plecy albo szyja, nie huśtaj się na krześle, nie kołysz stołem. Nie ślęcz nad książkami do późna w nocy i zadbaj o to, żeby się wysypiać i jeść pożywne posiłki. Pamiętaj o sporcie i przerwach od nauki. To, czy jesteś wyspany i najedzony, ma znaczący wpływ na skuteczność nauki. Jeśli poczujesz się znudzony, wstań, przejdź się, zjedz coś, wyprowadź psa. I tak odświeżony usiądź do książek.
Repetytorium maturzysty – Histori
Podejście
Jak widzisz, samodzielną naukę można zaplanować, rozłożyć na etapy, zaopatrzyć się w odpowiednie pomoce naukowe, które ułatwią pracę i rozwieją wątpliwości, co jest naprawdę ważne i jak się tego nauczyć. Jeżeli jednak wciąż masz wątpliwości, czy temu podołasz, to pamiętaj, że największym kluczem do sukcesu jest… twoje nastawienie! Jeżeli będziesz wierzyć w to, że z odpowiednim przygotowaniem sobie poradzisz, i tak podejdziesz do nauki, to naprawdę tak będzie. Wiara we własne możliwości bardzo pomaga. A zatem – do dzieła!
Foto: Andrzej Mysiak; Shutterstock.com
Repetytoria do matury
Repetytorium maturzysty - matematyka
Wszystkie zadania w repetytorium zostały opatrzone szczegółowymi informacjami, jak je rozwiązać, wraz z tłumaczeniem rozwiązania krok po kroku. Dzięki temu można prześledzić tok myślenia przy pracy, a także sprawdzić samodzielnie wykonywane obliczenia. Komentarze na marginesach wskazują szczególnie ważne momenty w działaniach i objaśniają opisywane czynności. Tam, gdzie jest to potrzebne, zadaniom towarzyszą czytelne i wyraźne rysunki.
Repetytorium maturzysty - język angielski
Książka ta prezentuje wyłącznie ważne i potrzebne informacje, bez faktów ponadprogramowych, a przyswojenie zawartych w niej treści ułatwia przystępny, zrozumiały język. Wszędzie, gdzie było to możliwe, zastosowano przyspieszające naukę rozwiązania graficzne – tabelki, wykresy, wyliczenia, diagramy. Najważniejsze definicje wyróżniono wyraźnie widocznymi na stronie ramkami.
Repetytorium maturzysty - geografia
Książka ta nie została przeładowana niepotrzebnymi informacjami, a zawarte w niej treści zaprezentowano przystępnym, zrozumiałym językiem. Tam, gdzie było to możliwe, zostały zastosowane ułatwiające naukę formy tabelek, wykresów, wyliczeń, diagramów. Najważniejsze pojęcia wyróżniono wyraźnie widocznymi na stronie ramkami. Istotnym uzupełnieniem jest indeks pojęć, dzięki któremu poruszanie się po książce jest intuicyjnie proste.
Repetytorium maturzysty - biologia
Książka ta prezentuje wyłącznie ważne i potrzebne informacje, bez faktów ponadprogramowych, a przyswojenie zawartych w niej treści ułatwia przystępny, zrozumiały język. Wszędzie, gdzie było to możliwe, zastosowano przyspieszające naukę rozwiązania graficzne – tabelki, wykresy, wyliczenia, diagramy. Najważniejsze definicje wyróżniono wyraźnie widocznymi na stronie ramkami.