Rozwój mowy jest naturalny dla naszego malucha. Dziecko słucha, obserwuje i zaczyna powolutku powtarzać – słowa, dźwięki, intonację. Mowa jest podstawą komunikacji człowieka ze światem – już kilkumiesięczne niemowlę zaczyna świadomie artykułować dźwięki oraz uświadamia sobie, że robiąc to, może wpływać na otoczenie. Proces rozwoju mowy jest więc kluczowy, warto go wspomagać już od pierwszych dni życia w zachęcający i kreatywny sposób.
Siła rozmowy
Przede wszystkim należy z dzieckiem rozmawiać. Tylko tyle i aż tyle! Wiemy, że dla wielu rodziców początkowo stanowi to problem – przecież maluszek nie odpowie. Po co więc do niego mówić? Nie możemy jednak zapominać, że dziecko uczy się przez naśladowanie nas, rodziców i opiekunów. Dlatego jeśli my będziemy do dziecka mówić, ono zacznie nam odpowiadać. Najpierw po swojemu, a potem pojawią się pierwsze dźwięki, onomatopeje, pierwsze słowa, zdania…
Co zatem robić, gdy nasz maluch (póki co) tylko leży, macha rączkami i zapamiętale się ślini?
Opowiedz mu, co właśnie robisz, co widzisz
Opowiedz, że: noc była dość ciężka, ale dzisiaj będzie miły dzień, bo zaplanowałaś spacer i odwiedziny u babci. Właśnie robię śniadanie i zastanawiam się nad tym, czy zjeść owsiankę czy jajecznicę. A ty, masz ochotę na kaszkę? Za oknem właśnie przeleciał ptak. Pada deszcz, ale może uda się wyjść na spacer…
Możesz opisywać czynności, które wykonujesz lub które planujesz wykonać. Opowiadaj o kąpieli, o ciepłej wodzie, o kaczuszce… Pomysły są nieograniczone. Pamiętaj jednak o odpowiedniej intonacji w rozmowie z maluchem!
Nie ukrywamy – początkowo może się to wydać trochę dziwne. Szczególnie dla osób, które normalnie nie mają potrzeby o wszystkim opowiadać. Łatwo się jednak do tego przyzwyczaić i po kilku dniach staje się czymś naturalnym. Rośnie nam w końcu mały człowieczek – warto go poznać i po prostu z nim rozmawiać. Maluszek wychowany w ciszy, będzie myślał, że tak właśnie jest, dorośli nie mówią, zatem nie będzie miał wielkiej motywacji do działania na tym polu.
Zadawaj dziecku pytania i koniecznie zostawiaj czas na oczekiwaną odpowiedź
Szczególnie ważne jest, by zadawać dziecku dużo pytań i czekać na odpowiedź kilka sekund. Dziecko nauczy się, że to jest miejsce na jego odpowiedź. Pewnego dnia, gdy maluszek zapytany czy woli do zabawy misia, czy lalę odpowie: misia! To będzie dla dziecka naturalne. Nie przejmujmy się, gdy nie otrzymujemy odpowiedzi przez dłuższy czas. Cierpliwości. Takie podejście zaprocentuje!
Nie zdrabniaj, nie sepleń, nie zmiękczaj słówek
Nie ma nic gorszego niż udawanie „dziecięcej mowy”. Niepoprawna wymowa słów – seplenienie, szczebiotanie, tworzenie nowych „słodkich” słówek – słowem: tiutanie nie przyniesie niczego dobrego. Oczywiście, dzieci są słodziutkie, milutkie i pulchniutkie, kochamy je i rozczulamy się nad małymi stópkami. Ale niech to będą stópki, a nie maluśkie śtupećki. Dziecko może zacząć tak mówić, bo taki język słyszy. Naturalnie, nie możemy rozmawiać jak z dorosłym, stosować fachowej, trudnej terminologii, opisywać fizycznych zjawisk. Opisujmy dziecku jego najbliższe otoczenie, po prostu.
Czytaj dziecku w każdej chwili
Świetnym sposobem na wspieranie rozwoju mowy dziecka jest regularne czytanie. Mówi się, że należy czytać maluchom minimum 20 minut dziennie. I zacząć warto już od niemowlęcia, ponieważ to wspaniale pobudza mózg do rozwoju. Nie bez znaczenia również jest też więź, którą buduje się z maluszkiem podczas czytania – czy to w ciągu dnia, czy też podczas wieczornego rytuału. Z bogatej oferty najlepiej wybrać mądre bajki dostosowane językiem do poziomu dzieci, które jednocześnie opowiedzą dzieciom o prawdziwej przyjaźni, sile miłości, solidarności, wierze w siebie, tolerancji i innych ważnych sprawach.
Wykorzystaj do tego książeczki, które pobudzą rozwój mowy
Doskonałą propozycją jest Bubu uczy się mówić. A kuku! – interaktywna książeczka do stymulacji mowy przeznaczona dla dzieci od 6. miesiąca do trzech lat, w której dziecko pozna sympatycznego bohatera o imieniu Bubu.
Bubu to kilkuletni chłopczyk, który zapoznaje małego czytelnika ze swoim domem, rodziną, zwierzakami, zaprasza do wspólnej, wesołej zabawy. Obecność bohatera jest bardzo ważna dla malucha – Bubu daje się lubić i sprawia, że malec czeka z niecierpliwością na to, co będzie dalej. Bubu szybko stanie się prawdziwym przyjacielem naszego malucha. Dzieci kochają słuchać o innych dzieciach – Bubu uczy się mówić. A kuku! opiera się na tej potrzebie i dlatego jest tak bardzo lubianą przez dzieci książką. Książka wprowadza pierwsze onomatopeje i choć nie brzmią one „dorośle”, są to jak najbardziej pożądane słowa w pierwszym słowniku dziecka.
Interaktywna stymulacja mowy – co to znaczy?
Co to jednak znaczy „interaktywna książeczka do stymulacji mowy”? Bubu uczy się mówić. A kuku! nie jest zwykłą książką, którą rodzic czyta, a dziecko słucha. Każda strona to nie tylko tekst do przeczytania, ale przede wszystkim aktywność, którą dziecko ma wykonać – powinno zatem dotknąć jakiegoś elementu na stronie, wcisnąć, pokazać, wykonać gest czy ruch, a przede wszystkim powtórzyć dźwięk lub (w przypadku starszych dzieci) całe słowo czy odpowiedzieć na pytanie. Książka służy więc do oglądania, czytania z dzieckiem, zabawy, pokazywania, ćwiczy pamięć i koncentrację poprzez ruch.
Większość aktywności angażuje też rodzica, który daną czynność wykonuje razem z dzieckiem, dzięki czemu maluch z radością uczestniczy w zabawie. Ćwiczenia doskonalą sprawność aparatu mowy, koordynację ruchową, orientację przestrzenną, pamięć, koncentrację i percepcję wzrokową – które są konieczne do prawidłowego rozwoju mowy. Dlatego warto zaplanować „czas dla Bubu” – spokojną chwilę, gdy nic nie przeszkodzi wspólnej zabawie, a maluch będzie mógł powtarzać swoje ulubione momenty z Bubu tak długo, jak będzie miał ochotę.
Bubu uczy się mówić. A kuku! to książeczka należąca do serii logopedycznej Ładnie i składnie, opracowanej we współpracy z logopedami i przeznaczonej do pracy z dziećmi w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Została wydana w utwardzanej oprawie, na sztywnym papierze, z zaokrąglonymi rogami i jest szyta – gwarantuje to wysoką jakość i trwałość publikacji oraz bezpieczeństwo dziecka.
Myśląc o rozwoju mowy malucha, rozsądnie jest zatem nie zostawiać sprawy biegowi czasu, a od początku zadbać o wsparcie dziecka i zapewnienie mu odpowiedniej stymulacji, by ten proces przebiegał swobodnie i bez zakłóceń. Zaowocuje to w przyszłości, w przedszkolu i szkole.
Autorką Bubu jest Anna Małgorzata Buszkiewicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi prywatną praktykę Stymulacji Rozwoju Dziecka „KLINIKA JĘZYKA”. Ukończyła studia medyczne w zakresie Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia oraz studia neurologopedyczne i logopedyczne. Wiedzę na temat szeroko pojętego zdrowia stara się łączyć z wiedzą logopedyczną poprzez uświadamianie znaczenia profilaktyki logopedycznej i wczesnej interwencji u noworodków i dzieci do 3 roku życia. Więcej informacji na www.klinikajezyka.com
Książki z logopedycznej serii Ładnie i składnie
Bubu uczy się mówić. A kuku!
To pierwsza na rynku interaktywna książeczka do stymulacji językowej,
przeznaczona do oglądania, czytania z dzieckiem i zabawy.
Bubu zachęca maluchy do aktywności, pokazuje swoją rodzinę, otoczenie, wykonuje
proste, codzienne czynności. Bawiąc się razem z nim dziecko ćwiczy pamięć,
koncentrację oraz percepcję wzrokową.
Świat dźwięków
Świat jest pełen fascynujących dźwięków!
Przedstawiamy książkę, która stanowi idealne nawiązanie do ulubionej zabawy małych dzieci z rodzicami, jaką jest poznawanie dźwięków, naśladowanie i odgadywanie ich. Maluchy uczą się tego jeszcze przed opanowaniem większej liczby słów i są zafascynowane bogactwem języka, jakie się przed nimi otwiera.
Bajki logopedyczne misia API (2-4 lat)
Miś API nauczy Wasze dzieci poprawnie mówić!
Kto to jest miś API? To najlepszy przyjaciel każdego dziecka, niesforny i
pocieszny łobuziak, który przeżywa liczne przygody ze swoimi przyjaciółmi. Ten
wesoły towarzysz każdej bajki pomoże dziecku wytrenować narządy artykulacyjne,
wyćwiczyć wszystkie głoski tak, że niepostrzeżenie mowa dziecka stanie się
poprawna.
Jama gębowa ćwiczy słowa. Wiersze logopedyczne dla dzieci
Wiersze logopedyczne na każdą głoskę!
Przedstawimy wyjątkową książkę, która zawiera starannie opracowane przez
logopedów wiersze, pomocne w dynamicznym procesie nabywania mowy. Każdy
wiersz opatrzony jest wskazówkami, jak należy ćwiczyć narządy artykulacyjne, by
wymowa stała się poprawna. Książka będzie idealną pomocą dla rodziców, logopedów
i terapeutów.
Bajki logopedyczne misia API (4-6 lat)
Z pomocą misia API Wasze dzieci zaczną poprawnie mówić!
Jeśli jeszcze nie znacie misia API, to koniecznie zajrzyjcie do tej książki! API
to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, wesoły, pluszowy urwisek, który
przeżywa liczne przygody ze swoimi przyjaciółmi. Towarzysząc dziecku przy każdej
bajce, pomoże wytrenować narządy artykulacyjne, wyćwiczyć wszystkie głoski tak,
że w szybkim czasie mowa dziecka stanie się poprawna.