Tabliczka mnożenia jest jednym z kluczowych elementów nauczania matematyki w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jest też absolutnie niezbędna w nauce tego przedmiotu przez wszystkie kolejne lata – oraz w codziennym życiu. Choćby posługiwanie się pieniędzmi bez znajomości tabliczki mnożenia byłoby w zasadzie niewykonalne. Z tego względu przykłada się do jej nauki ogromną wagę. Dzieci poznają ją w pierwszej lub drugiej klasie szkoły podstawowej i muszą opanować ją na pamięć. Czy można to jakoś ułatwić dziecku, by nie znienawidziło matematyki za konieczność wkuwania szeregu działań na pamięć?
Istotna nauka dodawania
Naukę tabliczki mnożenia warto zacząć od… nauki dodawania. Dziecko, które ma problemy z dodawaniem, nie zrozumie mnożenia i nie będzie umiało wykonać go prawidłowo. Jeżeli natomiast mamy pewność, że dziecko potrafi rozumować matematycznie i rozumie, dlaczego 3 + 3 + 3 jest tym samym, co 3 x 3, to mamy dobrą podstawę do nauki tabliczki mnożenia. Jeżeli widzimy, że wciąż pojawia się problem z dodawaniem – skupmy się najpierw na tym. Z tego względu nie należy próbować uczyć tabliczki mnożenia zbyt małych dzieci, które nie mają opanowanego dodawania, mylą się w nim lub zgadują wyniki. Ta umiejętność jest kluczowa, ważniejsza niż wiek dziecka, które może opanować dodawanie w zarówno w wieku pięciu, jak i siedmiu lat. Sens tabliczki mnożenia warto wyjaśnić dziecku na namacalnych przykładach – weźmy orzechy, cukierki, guziki lub podobne drobne elementy i zademonstrujmy na nich działania, by dziecko mogło zobaczyć, na czym polegają, i upewnić się, że wynik faktycznie jest taki, jakiego się nauczyło. Przy okazji pokażemy dziecku, że matematyka to część codzienności, a tabliczka mnożenia może pomóc np. w zdecydowaniu, ile rodzynków potrzeba do udekorowania babeczek 🙂
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?
Metod nauki jest wiele, nie warto ograniczać się tylko do to nauki na pamięć. Można zastosować różne sposoby na tabliczkę mnożenia.
Zasady
W tabliczce mnożenia można dostrzec pewne prawidłowości i schematy, które ułatwią zapamiętywanie. Przykładowo liczba pomnożona przez 1 zawsze daje siebie samą, a pomnożona przez 0 daje 0. Mnożenie przez 10 jest proste, wystarczy do danej liczby dopisać 0. Wiele zasad można odszukać w tabliczce, warto pobawić się w ich odkrywanie razem z dzieckiem.
Tabliczka mnożenia – wierszyki i rymowanki
Pomocne są rymowanki, które zawierają w sobie konkretne działanie (najlepiej to sprawiające problemy): Gdy gruszka dojrzeje, to trzeba ją zjeść – siedem razy osiem jest pięćdziesiąt sześć; można je wymyślać wspólnie z dzieckiem, a im bardziej absurdalne i śmieszne będą, tym łatwiej dziecko je zapamięta. Niekoniecznie trzeba też układać wierszyk – pamiętając, że mnożenie jest przemienne, można zapamiętać rymowane działania np. siedem razy pięć jest trzydzieści pięć.
Kartoniki, gry, memory
Dobrym sposobem jest łączenie nauki i zabawy. Można samemu wykonać karty do gry, wykorzystać kostkę i zachęcać dziecko do innej aktywności, niż pamięciowa nauka. Taka forma sprawdzi się u tych dzieci, które szczególnie lubią zabawy edukacyjne.
Karty pracy – Tabliczka mnożenia
Świetnie sprawdzają się karty pracy z ciekawymi zadaniami z tabliczki mnożenia. Wystarczy dać dziecku do wypełnienia tylko jedną kartkę dziennie, a szybko opanuje całą tabliczkę. Jedna kartka z perspektywy dziecka to niedużo, błahostka, a odpowiednio dobrane zadania i ćwiczenia pozwolą na skuteczną i szybką naukę. To prosty, szybki i dostępny sposób, by urozmaicić i uprzyjemnić naukę.

Nie sadzajmy zatem dziecka przed słupkami działań do uzupełnienia, wybierzmy pomoce naukowe przygotowane z myślą o najmłodszych uczniach, kolorowe, ilustrowane, zawierające przede wszystkim ciekawe zadania tekstowe. O wiele atrakcyjniejsze jest policzenie, ile rybek ma chłopiec, który ma ich po sześć w trzech akwariach, niż dopisanie wyniku do działania 6 x 3 = ?
Dokładnie tego rodzaju książką jest Tabliczka mnożenia – karty pracy w domu i w szkole Wydawnictwa GREG. Wszystkie zawarte w niej zadania utrwalają działania z tabliczki mnożenia, są ciekawe, atrakcyjne graficznie, a poziom trudności jest dostosowany do uczniów klas 1-3 i rośnie na tyle powoli, by dziecko zdążyło zrozumieć materiał łatwiejszy przed rozpoczęciem trudniejszych zadań. Atutem jest perforacja każdej strony, dzięki której można ją wyrwać i pojedynczo dać dziecku. To również idealna zachęta i motywacja do nauki – wystarczy, by dziecko codziennie rozwiązała jedną stronę z zadaniami, a systematycznie opanuje całą tabliczkę, nie zniechęci się nadmiarem zadań i sam zauważy, jak szybko robi postępy!
Szybki powrót do szkolnej formy!
Tabliczka mnożenia jest straszna dla wielu dzieci, bo jak zapamiętać tyle działań i do tego znać wyniki „na wyrywki”? Tabliczka mnożenia – karty pracy sprawi, że uczeń nawet nie zauważy, kiedy będzie znał wszystkie działania śpiewająco! Świetnie sprawdzi się w formie ćwiczeń uzupełniających, utrwalających, jak również w szkole – karty są tak zaprojektowane, by były bardzo czytelne powielane na czarno-białej kserokopiarce.

Fotografie: Shutterstock.com, Andrzej Mysiak
Pobierz tabliczkę mnożenia:

Polecamy pozostałe części serii Karty pracy w szkole i w domu!

Tabliczka mnożenia. Karty pracy w szkole i w domu
Wyrwij jedną kartkę dziennie – sukces gwarantowany!
Tabliczka mnożenia to wyjątkowy zestaw ćwiczeń, który pomoże łatwo i szybko poznać wszystkie tajniki tabliczki mnożenia. Książka zawiera zestaw kart pracy, gotowych do wyrwania i podania dziecku do wykonania. Karty są też idealne do kserowania w czerni i bieli i rozdania dzieciom na zajęciach.

Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu - klasy 2-3
Wyrwij jedną kartkę dziennie – sukces gwarantowany!
Ortografia. Karty pracy dla klas 2-3 to zbiór ćwiczeń z zakresu poprawnej pisowni, które sprawią, że ortografia przestanie być trudna. Karty pracy zwierają nie tylko zadania, ale też cenne wskazówki, które pomogą je rozwiązać oraz zapamiętać reguły pisowni. Na końcu znajduje się słowniczek ze wszystkimi potrzebnymi wyrazami. Jedna karta z zadaniami dziennie nie zniechęca ogromem pracy, a regularne ćwiczenia przynoszą trwałe efekty.

Gramatyka. Karty pracy w szkole i w domu - klasy 2-3
Wyrwij jedną kartkę dziennie – sukces gwarantowany!
Gramatyka. Karty pracy dla klas 2-3 to zestaw ćwiczeń z gramatyki – od podziału na sylaby do zdań złożonych. Różnorodnym zadaniom towarzyszą reguły i wskazówki, które sprawią, że gramatyka nie będzie miała tajemnic. Każdą kartę można wyrwać i rozwiązać w domu lub skserować w czerni i bieli i rozdać dzieciom podczas zajęć w szkole.

Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu - klasa 1
Książka jest w pełni zgodna z nową podstawą programową. Podzielona jest na działy tematyczne takie same, jak poznawane przez ucznia w szkole: powitanie i pożegnanie, kolory, liczby, kształty, szkoła, rodzina, urodziny, ciało, ubrania, dom, zabawa, zwierzęta, jedzenie, emocje, pory roku, święta. Każdy z działów tematycznych obejmuje słownictwo wprowadzane w szkolnej praktyce, na lekcjach i w najpopularniejszych podręcznikach. Wszystkie rodzaje ćwiczeń są zbieżne z tymi, z jakimi dziecko spotka się w szkole.

Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu - klasa 2
Książka stanowi kontynuację Kart pracy – język angielski dla klasy 1 i jest w pełni zgodna z nową podstawą programową. Podzielona jest na działy tematyczne takie same, jak poznawane przez ucznia w szkole: kolory, powitanie i pożegnanie, alfabet, liczby, kształty, szkoła, rodzina, ciało i twarz, ubrania, dom, miasto i sklep, zawody, zabawa, zwierzęta, jedzenie, pogoda i pory roku, święta. Niektóre działy są rozwinięciem tematyki poruszanej w klasie pierwszej, inne są wprowadzane dopiero na tym etapie. Każdy z działów prezentuje i utrwala słownictwo wprowadzane w szkolnej praktyce, na lekcjach i w najlepszych podręcznikach. Wszystkie typy zadań są zbieżne z tymi, z jakimi dziecko spotka się w szkole.

Język angielski. Karty pracy w szkole i w domu - klasa 3
Książka stanowi kontynuację Kart pracy – język angielski dla klasy 1 oraz 2 i jest w pełni zgodna z nową podstawą programową. Podzielona jest na działy tematyczne takie same, jak poznawane przez ucznia w szkole: kolory, alfabet, liczby, kształty, szkoła, rodzina, kraje, urodziny, ciało i wygląd, ubrania, dom, miasto i sklep, zabawa i sport, zwierzęta i natura, jedzenie, czas, zajęcia codzienne, święta, świat bajek. Niektóre działy są rozwinięciem tematyki poruszanej w klasie pierwszej i drugiej, inne pojawiają się dopiero na tym etapie. Każdy z działów prezentuje i utrwala słownictwo wprowadzane w szkolnej praktyce, na lekcjach i w najbardziej popularnych podręcznikach. Wszystkie rodzaje zadań są takie same jak te, z którymi uczeń spotka się w szkole.