Lista lektur uzupełniających w szkole podstawowej jest często traktowana przez nauczycieli po macoszemu, trochę jak piąte koło u wozu. Trzeba z niej wybrać dwie pozycje w ciągu roku szkolnego, więc często są to książki doskonale już znane i sprawdzone w szkolnej praktyce. Oczywiście w takim rozumowaniu nie ma nic złego, kanon światowej literatury dobrze jest znać.
Czasem lista bywa aktualizowana – a wówczas warto samemu sprawdzić, czy wśród nowych propozycji nie pojawiła się jakaś ciekawa lektura, z którą warto się zapoznać. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku listy dla klas 7-8 – zagościł na niej Wielki Rybak Lloyda C. Douglasa. Koło tej książki nie da się przejść obojętnie!
Koniecznie ją przeczytaj, nawet jeśli twój nauczyciel nie zdecyduje się jej omawiać. Dlaczego?
Nie byle kto, czyli autor
Lloyd Cassel Douglas to amerykański pisarz tworzący w pierwszej połowie XX wieku. Był synem pastora luterańskiego i sam także został pastorem. Jest obecnie niestety trochę zapomniany, ale w czasach sobie współczesnych był jednym z najpopularniejszych pisarzy w Ameryce, a sława jego najlepszych powieści dotarła także do Europy. Pisał przede wszystkim książki historyczne, oparte na wydarzeniach opisanych w Nowym Testamencie, które nie pozostawiały wątpliwości co do jego talentu i ogromnej wiedzy. Spora część z nich została zekranizowana. Dwie najbardziej znane to Szata (1942) oraz Wielki Rybak (1948). Szata sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy, a ekranizacja Wielkiego Rybaka była w 1960 r. trzykrotnie nominowana do Oskara. Na podstawie jego powieści powstawały też inne filmy, seriale, a nawet słuchowiska radiowe.
Księżniczka i rybak
Wielki Rybak jest powieścią historyczną, w której wątki zaczerpnięte z Nowego Testamentu i historii splatają się z fikcją literacką. Fikcyjną bohaterką jest arabska księżniczka Fara, która wyrusza ze swojego ojczystego kraju do Judei z dramatyczną misją… zabicia swojego ojca w zemście za krzywdę wyrządzoną matce. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż jej ojciec jest nie byle kim, lecz synem samego Heroda i zarządcą Galilei. Jest to więc misja niezwykle niebezpieczna, którą księżniczka może przypłacić życiem. Dlatego w ślad za nią wyrusza Woldi, jej ukochany, który dla niej stawia na szali swoją przyszłość, gdyż ma szanse osiągnąć w Arabii wysokie stanowisko.
Gdy Fara dociera do Galilei, wątek fikcyjny splata się z wydarzeniami historycznymi, gdyż na terenie prowincji działa właśnie wędrowny kaznodzieja Jezus, zwany Cieślą z Nazaretu, którego sława zatacza coraz większe kręgi. Mówi się o nim, że czyni cuda, leczy choroby, a nawet potrafi wskrzeszać zmarłych. Na skutek niezwykłych zbiegów okoliczności Fara trafia do domu Szymona, bogatego rybaka znanego ze swojego lekceważącego stosunku do wiary. Jednym z jego wspołpracowników jest młody Jan, zafascynowany naukami Cieśli o Królestwie nie z tego świata… W ten sposób splatają się ich ścieżki, a dla krnąbrnego i wątpiącego we wszystko Szymona jest to początek ogromnej i okupionej cierpieniem przemiany wewnętrznej, która uczyni z niego Piotra – opokę Kościoła.
Skąd ta sława?!
Wielki Rybak to książka, która odniosła natychmiastowy sukces nie tylko w Ameryce, ale też w Europie. Porównywano ją z takimi dziełami światowego formatu, jak Ben-Hur Lewisa Wallace’a (1880) – powieść o żydowskim arystokracie, który poznaje Jezusa i pod jego wpływem rezygnuje z zemsty na swym największym wrogu, a także do polskiej powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza, której nikomu nie trzeba przedstawiać 🙂
Co jest takiego niezwykłego w Wielkim Rybaku? Zobaczmy.
- Jest to książka nie tylko bardzo ciekawa fabularnie, ale też splatająca w jedno całe mnóstwo wątków – religijne, historyczne, romansowe, awanturnicze oraz psychologiczne.
- Jest tu nie tylko religia, ale też tajemnice, pościgi, walki, romans, zbrodnia, czarne charaktery i piękne kobiety.
- Żaden z bohaterów nie jest posągiem bez wad, wszyscy mają wątpliwości, rozterki, wahają się, wątpią, zmieniają motywację działań, mylą się i błądzą, ale także dokonują czynów odważnych, pięknych i wzniosłych; ta dwoistość ludzkiej natury jest tutaj doskonale ukazana. Również Jezus posiada ludzkie emocje, przedstawiony jest nie tylko jako Syn Boży, ale przede wszystkim jako człowiek.
- W powieści opisane są wydarzenia biblijne, ale jednak przefiltrowane przez wyobraźnię autora, stąd niektóre sceny wyglądają inaczej niż możesz je znać z Biblii. Również niektóre postacie zachowują się inaczej lub… wcale ich nie ma. Czytając, można się zabawić w detektywa!
Nowy przekład!
Częsty problem, jaki możesz napotkać, chcąc przeczytać książkę napisaną kilkadziesiąt lat temu, to pewna nienowoczesność, „drętwość” dawnych tłumaczeń. Język jest żywym tworem i ewoluuje, dlatego zdarza się, że odbiór nawet doskonałej książki bywa utrudniony przez stare tłumaczenie.
Przed tym kłopotem z pewnością uratuje cię Wydawnictwo GREG dzięki nowemu przekładowi powieści. Wielki Rybak we współczesnym tłumaczeniu niezrównanego Grzegorza Strzebońskiego to powieść niezwykle żywa, dynamiczna, plastyczna, która wciąga czytelnika i pozwala mu poczuć klimat awanturniczej Arabii, przepych Rzymu oraz niesamowitą, na poły magiczną atmosferę tworzącą się z dnia na dzień wokół Cieśli z Nazaretu.
Ogromnym atutem są starannie opracowane przypisy, wyjaśniające wszystkie kwestie historyczne i objaśniające trudne słowa – każdy wie, że powieść historyczna nie może się obejść bez przypisów!
Wydanie lekturowe zawiera starannie przygotowane opracowanie ze szczegółowym streszczeniem, charakterystykami bohaterów i dokładnie opisaną problematyką.
Niezależnie od tego, czy chcesz przeczytać tę powieść z ciekawości, czy też jest ona twoją lekturą szkolną, to wydanie Cię nie zawiedzie!
Zdjęcie zgodne z licencją Shutterstock, pozostałe grafiki: domena publiczna
O lekturach
Wielki Rybak
„Wielki Rybak” to niezwykła powieść historyczna autorstwa współczesnego pisarza amerykańskiego, która zyskała sobie ogromną popularność na całym świecie. Ciekawie i zaskakująco ukazuje dzieje życia Szymona, którego Jezus powołał na apostoła, nadając mu imię Piotr, a następnie – po swoim zmartwychwstaniu – powierzając mu pieczę nad rodzącą się wspólnotą chrześcijańską.